- Öèòàò :
- Faktori sredine
Razmotrite sredinu antičke Grčke. Potaknuta erotičnim pričama o nekim grčkim mitskim bogovima, književnim djelima filozofa poput Platona te kulturom gimnazija u kome su mladići vježbali nagi, homoseksualnost je postala popularna u eliti grčkog govornog svijeta. Prema knjizi Love in Ancient Greece, ”u Kreti se smatralo sramotnim da jedan mladić iz ugledne obitelji nema ljubavnika“. Nikakav misteriozni gen niti hormon nije bio uzrokom takve dekadencije. Ona je cvjetala zato što ju je grčka kultura dopustila, da, poticala ju je! To prikladno ilustrira koliko snažan može biti utjecaj sredine.
Obilje propagande koja zagovara homoseksualnost danas je nesumnjivo mnogo doprinijelo populariziranju tog stava. Televizijski program, filmovi, muzika i časopisi obiluju aluzijama na homoseksualnost. Nekim je mladima, zahvaljujući kablovskoj televiziji, tvrda pornografija postala lako dostupna. U modu su došli androgini (uniseks) stilovi odijevanja i dotjerivanja. Neki stručnjaci također smatraju da je propaganda nekih feministkinja usmjerena protiv muškaraca također doprinijela porastu lezbijstva. Mlade osobe mogu biti izložene lošem utjecaju i putem druženja sa školskim kolegama koji otvoreno preporučuju homoseksualni način života .
- Öèòàò :
- Otac i sin
Izgleda da ponekad neispravna obiteljska sredina također igra važnu ulogu, naročito kod muškaraca. Otac značajno doprinosi djetetovom emocionalnom razvoju (Efežanima 6:4). Knjiga Obiteljski život učiniti sretnim kaže: ”Utjecaj muških svojstava oca može doprinijeti znatan udio razvoju zaokružene, ujednačene osobnosti djeteta.“ Dječak također treba priznanje, ljubav i odobravanje svog oca. Do čega može doći kad otac propusti pružiti svom djetetu ovu potrebnu pažnju? Do emocionalne patnje. Joseph Nicolosi, koji piše o mentalnom zdravlju, tvrdi da je homoseksualnost kod muškaraca ”gotovo uvijek rezultat problema u obiteljskim odnosima, naročito između oca i sina“.
Moguće je da majka nesvjesno pogoršava situaciju time što omalovažava svog supruga ili time što je pretjerano posesivna prema svom sinu. U jednoj studiji o feminiziranim dječacima iznijeto je sljedeće zapažanje: ”Neki su roditelji umjesto dječaka željeli djevojčicu te su svog malog dječaka suptilno ohrabrivali na to da se oblači kao djevojčica ili su ga sami tako oblačili.“
Time se ne želi reći da se za poremećene seksualne osjećaje može automatski okriviti nečije roditelje. Kod mnogih muškaraca koji su odrasli uz posesivne majke i nesavjesne, odsutne ili nasilne očeve ipak su se razvile muške osobnosti. Nadalje, ne potječu sve osobe s homoseksualnim sklonostima nužno iz obitelji s poremećenim odnosima. Međutim, neki su dječaci izgleda povrijeđeni na vrlo specifičan način. ”Uslijed svog ranog osjećaja odbačenosti od strane oca (...),“ tvrdi dr. Nicolosi, ”homoseksualac u sebi nosi osjećaj slabosti i nekompetentnosti u pogledu svojstava povezanih s muškošću, to jest, s moći, dokazivanjem i snagom. Zbog podsvjesne težnje za vlastitom muževnošću, privlači ga muževna snaga.“
Jedan mladi kršćanin po imenu Peter piše: ”Moj je otac bio alkoholičar i redovito je tukao moju majku, a ponekad i nas djecu. Napustio nas je kad mi je bilo 12 godina. Snažno sam osjećao da mi nedostaje otac. Uvijek sam čeznuo za nekim tko bi ispunio prazninu koju sam svakodnevno osjećao. Kad sam se na kraju sprijateljio s jednim divnim kršćaninom, za koga sam mislio da će zadovoljiti tu potrebu, počeo sam osjećati seksualnu privlačnost prema njemu.“
Zanimljivo je da je velik broj homoseksualaca bio žrtva spolnog zlostavljanja u djetinjstvu. Takvo spolno zlostavljanje može uzrokovati trajnu fizičku i emocionalnu štetu. Kod nekih može stvoriti ono što jedna spisateljica naziva ”poremećenim seksualnim identitetom“. To se očigledno dogodilo u drevnoj Sodomi, u kojoj su mali dječaci očitovali pohlepnu želju za perverznim odnosima . Jasno je da je njihovo ponašanje bilo rezultat iskorištavanja od strane odraslih.