- Öèòàò :
- Vjekovna borba za bolje zdravlje
JOANNE je živjela u New Yorku. Bolovala je od tuberkuloze (TBC-a), ali ne od obične tuberkuloze, već od jednog mutiranog oblika te bolesti koji je otporan praktički na sve lijekove i u 50 posto slučajeva završava smrću. No Joanne se nije redovito liječila i zbog toga je najmanje jednom zarazila druge tom bolešću. ’Trebalo bi je zatvoriti‘, rekla je njena očajna liječnica.
Tuberkuloza je vrlo stari ubojica. Od nje su bolovali i umrli milijuni ljudi. Tragovi te bolesti pronađeni su na mumijama iz drevnog Egipta i Perua. U današnje vrijeme taj se ubojica ponovno vratio i godišnje usmrti oko dva milijuna ljudi.
Negdje u Africi, na malenom krevetu u jednoj kolibi, ležao je Carlitos. Čelo mu je bilo orošeno znojem. Malarija ga je toliko iscrpila da nije mogao ni plakati. Njegovi zabrinuti roditelji nisu imali novca da mu kupe lijek, a u blizini nije bilo bolnice u kojoj bi mogli potražiti pomoć za svoje dijete. Groznica nije prestala i za dva dana Carlitos je umro.
Malarija je bolest od koje svake godine umre gotovo milijun djece poput Carlitosa. U selima istočne Afrike komarci koji prenose malariju svako dijete ubodu u prosjeku 50 do 80 puta mjesečno. Ti se komarci šire na područja gdje ih prije nije bilo, a lijekovi protiv malarije sve su manje djelotvorni. Svake godine od malarije oboli otprilike 300 milijuna ljudi.
Tridesetogodišnji Kenneth iz San Francisca (Kalifornija) prvi je put otišao liječniku 1980. Žalio se na proljev i umor. Godinu dana kasnije bio je mrtav. Usprkos stručnoj medicinskoj pomoći, toliko je tjelesno propao, da je na koncu umro od upale pluća.
Dvije godine kasnije i 16 000 kilometara dalje od San Francisca isti simptomi javili su se kod jedne mlade žene koja je živjela na sjeveru Tanzanije. Za nekoliko tjedana više nije mogla hodati, a nedugo nakon toga je umrla. Stanovnici njenog sela tu su neobičnu bolest nazvali Julianina bolest, budući da je nju i još neke žene u okolici, po svoj prilici, zarazio muškarac koji je prodavao tkaninu na kojoj je bilo otisnuto ime Juliana.
I Kenneth i ta mlada žena iz Tanzanije umrli su od iste bolesti — od AIDS-a. Početkom 1980-ih, baš kada se činilo da je medicina uspjela obuzdati najopasnije mikroorganizme, pojavila se ta nova zarazna bolest koja je zaprijetila čitavom čovječanstvu. Za 20 godina AIDS je po broju umrlih dostigao kugu koja je u 14. stoljeću poharala Euroaziju i koju Europa nikada nije zaboravila.
- Öèòàò :
- Crna smrt
Početak epidemije bolesti nazvane crna smrt veže se uz godinu 1347, kada se u Messini, luci na Siciliji, usidrio jedan brod koji je doplovio s Krima. Pored svog redovnog tereta, brod je sa sobom donio i kugu. Ubrzo se crna smrt proširila po čitavoj Italiji.
Užas koji je zavladao u njegovom rodnom gradu opisao je naredne godine Agnolo di Tura iz Siene (Italija): ’Pomor u Sieni započeo je u svibnju. Kuga je bila nemilosrdna i strašna. Ljudi su umirali gotovo trenutno.
Smrt je kosila danonoćno, odnoseći na stotine života.‘ Zatim je dodao: ’Vlastitim sam rukama, kao i mnogi drugi, pokopao svoje petero djece. Nitko nije plakao bez obzira na to koga je izgubio jer nas je gotovo sve čekala smrt. Svi su mislili da je došao smak svijeta.‘
Za četiri godine, kažu neki povjesničari, kuga se proširila po čitavoj Europi i pokosila otprilike trećinu njenog stanovništva — oko 20 do 30 milijuna ljudi. Čak je i stanovništvo dalekog Islanda bilo desetkovano. Na Dalekom istoku broj stanovnika Kine navodno se sa 123 milijuna, koliko je iznosio početkom 13. stoljeća, smanjio na 65 milijuna tijekom 14. stoljeća, očito zbog kuge i gladi koja ju je pratila.
Nijedna epidemija, rat ili glad koji su dotad harali nisu prouzročili stradanja takvih razmjera. ”Bila je to katastrofa kakva nije zabilježena u ljudskoj povijesti“, stoji u knjizi Man and Microbes. ”U Europi, sjevernoj Africi i dijelovima Azije pomrlo je 25 do 50 posto stanovništva.“