Anorektičarke poput Heather u početku su ushićene kad vide da gube na težini. No kad se osoba ne hrani kako bi trebala, to će vjerojatno imati loše posljedice. Anorektičarka postaje pospana i apatična. Počinje lošije učiti. Mogu joj prestati menstrualni ciklusi. S vremenom, broj otkucaja srca i krvni pritisak mogu se toliko sniziti da to postaje opasno. Ipak, anorektičarka ignorira svaku opasnost. Ustvari, jedina opasnost koju zamjećuje jest opasnost od vraćanja kilograma koje je izgubila — čak i jednog jedinog grama.
Međutim, anoreksija nije jedini poremećaj u navikama hranjenja, niti je najučestaliji. Bulimia nervosa je pošast koja pogađa do tri puta više djevojaka nego anoreksija. Tu je i kompulzivno prejedanje koje je blisko povezano s bulimijom. Razmotrimo pobliže ove bolesti.
- Öèòàò :
Tajna muka
”Jedna mi je prijateljica nedavno priznala da krišom uzima hranu, a zatim jede kad je nitko ne vidi. Nakon toga nasilu povraća. Kaže da to radi već dvije godine.“ Tim je riječima, obrativši se rubrici za savjete u jednom časopisu, jedna djevojka opisala simptome tipične za poremećaj u navikama hranjenja koji je poznat kao bulimija.Bulimična će se osoba prejedati, ili konzumirati ogromne količine hrane u kratkom vremenskom periodu. Nakon toga će iz sebe izbaciti hranu koju je pojela, često tako što će nasilu povraćati. Istina je da i sama pomisao na takvo pražnjenje želuca može biti odvratna. Ipak, socijalna radnica Nancy J. Kolodny piše: ”Što se više prejedate i izbacujete hranu, to vam cijela stvar postaje jednostavnija. Vaše početne osjećaje gnušanja ili čak straha brzo zamjenjuje osjećaj da se jednostavno morate ponašati kao i druge bulimične osobe.“
Anoreksija i bulimija nazivaju se ”dvije strane iste medalje“. Iako ova dva poremećaja imaju suprotne simptome, ono što im je zajedničko jest opsjednutost hranom. No, za razliku od anoreksije, bulimiju je puno lakše skrivati. Uostalom, osoba koja pati od bulimije zbog prejedanja ne gubi na težini, a ne deblja se zbog izbacivanja hrane. Dakle, bulimičarka vjerojatno nije niti gojazna niti mršava, a njene navike hranjenja mogu drugima izgledati potpuno normalne. Jedna žena po imenu Lindsey kaže: ”Devet sam se godina po četiri do pet puta na dan prejedala i zatim povraćala. (...) Nitko nije znao da patim od bulimije budući da sam to uspješno skrivala iza fasade uspjeha, sreće i normalne tjelesne težine.“
Međutim, kod osoba koje pate od kompulzivnog prejedanja stvari izgledaju malo drugačije. Te će osobe za jedan obrok pojesti ogromne količine hrane, kao što to rade bulimičari. Knjiga The New Teenage Body Book kaže: ”Budući da nakon prejedanja ne dolazi do čišćenja, tjelesna težina osobe koja pati od kompulzivnog prejedanja može se kretati od malog viška kilograma do značajnog viška kilograma ili gojaznosti.“
- Öèòàò :
- Opasnosti po zdravlje
Sva tri poremećaja u navikama hranjenja mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju čovjekovom zdravlju. Anoreksija može uzrokovati ozbiljnu pothranjenost, a u mnogim slučajevima — neki procjenjuju čak u 15 posto slučajeva — može završiti fatalno. Prejedanje je opasno po zdravlje bez obzira na to da li nakon njega slijedi čišćenje ili ne. Zbog gojaznosti s vremenom se može oboljeti od nekih bolesti koje su opasne po život, kao što su kardiovaskularne bolesti, dijabetes i čak neke vrste raka. Povraćanje nasilu može oštetiti jednjak, a zloupotreba laksativa i diuretika može u ekstremnim slučajevima dovesti do srčanog zastoja.
Međutim, postoji i drugi aspekt poremećaja u navikama hranjenja koji treba razmotriti. Osobe koje pate od anoreksije, bulimije i kompulzivnog prejedanja uglavnom su nesretne. One obično nemaju dovoljno samopoštovanja i veća je vjerojatnost da će patiti od osjećaja tjeskobe i depresije. Njima je nesumnjivo potrebna pomoć. No kako se onima koji imaju neki od poremećaja u navikama hranjenja može pomoći da se oslobode opsjednutosti svojom težinom? Na to će pitanje biti odgovoreno u jednom od idućih članaka ove serije.
Anoreksija pogađa i muškarce. Međutim, budući da među anorektičarima ima puno više djevojaka, o osobama koje pate od tog poremećaja govorit ćemo u ženskom rodu.Klinički gledano, kod ženske se osobe dijagnosticira anoreksija kad izgubi najmanje 15 posto od tjelesne težine koja je za nju normalna te kad joj je menstruacija izostala tri ili više mjeseci.
Druge metode čišćenja uključuju korištenje laksativa i diuretika.Velik broj osoba koje pate od bulimije povremeno se ponaša kao anorektičarke, a povremeno kao bulimičarke.
- Öèòàò :
- Iskrivljeno gledište o vlastitom tijelu
Većina djevojaka koje su zabrinute zbog svoje tjelesne težine nemaju stvarnog razloga za zabrinutost. Jedno je istraživanje pokazalo da je 58 posto djevojčica i djevojaka u dobi između 5 i 17 godina vjerovalo da imaju višak kilograma, dok je ustvari samo 17 posto njih imalo prekomjernu tjelesnu težinu. Jedno drugo istraživanje pokazalo je da je 45 posto žena čija je tjelesna težina zapravo bila ispod normalne mislilo da imaju previše kilograma! Jedna anketa provedena u Kanadi otkrila je da je 70 posto žena u toj zemlji zaokupljeno svojom težinom, a da je 40 posto njih na takozvanoj jo-jo dijeti — načinu ishrane kod kojeg se stalno gube i ponovo dobivaju kilogrami.
Očito je da iskrivljeno gledište o vlastitom tijelu kod nekih djevojaka može prouzročiti pretjeranu zabrinutost zbog nečeg što ustvari i nije problem. ”Imam jednu prijateljicu koja uzima veliku količinu tableta za mršavljenje, a znam i nekoliko djevojaka koje su anorektičarke“, kaže 16-godišnja Kristin. Ona dodaje: ”Nijedna od njih uopće nije debela.“
Časopis FDA Consumer s dobrim razlogom preporučuje: ”Umjesto da idete na dijetu zbog toga što su ’svi‘ na dijeti ili zbog toga što niste toliko mršavi koliko biste htjeli, prvo se kod nekog liječnika ili nutricionista raspitajte da li za vaše godine i vašu visinu imate višak kilograma ili višak masnog tkiva.“