Zaštita dječjeg zdravlja
NEDAVNI izvještaj Fonda Ujedinjenih naroda za pomoć djeci (UNICEF-a) pod naslovom The Progress of Nations (Napredak nacija) pokazuje značajno poboljšanje zdravstvenih prilika kod djece u mnogim zemljama. Zajedničkim naporima državnih vlasti i međunarodnih organizacija u nekoliko je zemalja smanjen mortalitet djece mlađe od pet godina. Međutim, The Progress of Nations također pokazuje da bi se jednostavnim i jeftinim metodama svake godine mogli sačuvati daljnji milijuni mladih života, i to naročito u zemljama u razvoju. Roditeljima u tim zemljama, a i drugdje u svijetu, mogle bi koristiti sljedeće preporuke iz tog izvještaja.
Dojenje. ”Dojenje je idealan početak na putu do dobrog zdravlja i prehrane“, napominje se u izvještaju. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO-u), ”svake bi se godine moglo spasiti preko milijun dojenačkih života kada bi se sve bebe u prvih otprilike šest mjeseci hranilo samo majčinim mlijekom“. Budući da bolnice i porodiljski odjeli obično daju upečatljiv primjer, UNICEF i WHO potiču ”bolnice da predvode u brizi za dobrobit beba“. Njihov je cilj motivirati bolnice da porodiljama daju podršku i odgovarajuće savjete u pogledu dojenja.
Higijena i čista voda. ”Danak koji ubiru bolesti mogao bi se drastično smanjiti korištenjem čiste vode i toaleta, pranjem ruku prije nego što se dira hrana te higijenskim pripremanjem i pohranjivanjem hrane“, kaže se u izvještaju. Premda se u mnogim komunama treba dobro namučiti da bi se nabavilo dovoljno čiste vode, ona je neophodna za zdravlje djeteta i cijele obitelji.
Prehrana. Sudeći po izvještaju, nadomještanjem vitamina A godišnje bi se moglo spriječiti umiranje čak tri milijuna djece. Rješenje problema dostupno je i priuštivo, piše izvještaj, a može se sprovesti poboljšanjem ishrane, obogaćivanjem namirnica ili pak davanjem vitamina A u kapsulama. To što se maloj djeci periodički daju kapsule vitamina A, koje koštaju dva centa, već se pokazuje efikasnim u zemljama gdje je inače nedostatak vitamina A česta pojava. Ujedno se preporučuju namirnice kao što su papaja, mango, mrkva, zeleno lisnato povrće i jaja.
Oralna rehidratacijska terapija. UNICEF kaže da bi se svake godine polovica dječjih smrtnih slučajeva uzrokovanih dijarejom mogla spriječiti uz pomoć jeftinih i lako pripravljivih napitaka od čiste vode sa soli i šećerom ili rižinim brašnom.
Roditelji bi ujedno trebali nastaviti hraniti dijete. Procjenjuje se da se tim metodama već danas spašava milijun života godišnje.