PRIRODA NAS DRAGULJ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Priroda je za sve nas nesto izuztno i sto je neophodno za nas zivot. Priroda je deo naseg zivota i kao mi nje. Podelimo osecaje i shvatanje, znanje koje smo prikupili u nasoj prirodi, i upoznajmo se sa Autorom svega toga , koji je s'ljubavlju dao.
 
HomezdravljeGalleryLatest imagesÒðàæèÐåãèñòðó¼ ñåÏðèñòóïè

 

 Budi tocan!

Go down 
ÀóòîðÏîðóêà
Admin
Admin
Admin
Admin


Áðî¼ ïîðóêà : 442
Age : 65
Ëîêàöè¼à : France
Registration date : 16.08.2008

Budi tocan! Empty
ÏîðóêàÍàñëîâ: Budi tocan!   Budi tocan! Icon_minitime6/1/2009, 23:33

Öèòàò :
Budi točan!

”KAŠNJENJE je kronični problem među direktorima poduzeća“, pišu novine USA Today. ”Oni kasne na 60 posto sastanaka“, dodaju novine, navodeći rezultate ankete u kojoj je sudjelovalo 2 700 direktora poduzeća.

U poslovnom svijetu kašnjenje nije samo znak loših manira. U jednom istraživanju u kojem je sudjelovalo 81 000 ljudi koji su se prijavili na razne natječaje za posao zaključeno je: ”Zbog kašnjenja i neopravdanih izostanaka s posla gubi se puno radnih sati, a to je jedan od glavnih uzroka financijskih gubitaka.“ Naravno, kašnjenje nije problem samo u poslovnom svijetu. Jedno istraživanje koje je provedeno među ravnateljima srednjih škola pokazalo je da je ”glavni i najčešći problem koji zahtijeva primjenu odgojnih mjera to što učenici kasne“.

Bog nas je stvorio s osjećajem za vrijeme i želio je da mu pridajemo određenu važnost. On je stvorio ”dva vidjela velika“ — Sunce i Mjesec — kako bismo pomoću njih mogli računati vrijem. Danas pomoću suvremenih satova možemo mjeriti vrijeme u minutama i sekundama. No unatoč napretku tehnologije, mnogi od nas još uvijek imaju problema s time da na vrijeme dolaze na posao, u školu ili na neke važne sastanke.

Je li problem uvijek u tome da nemaju dovoljno vremena? Mora se priznati da obaveze na poslu i u obitelji mogu biti veliko breme. No zaposlena majka po imenu Wanda Rosseland kaže: ”Kad sam shvatila da svi mi imamo na raspolaganju 24 sata dnevno, prestala sam se žaliti da nemam vremena. Razmišljala sam o tome i došla do zaključka kako u današnjem svijetu nije problem u tome da nemamo dovoljno vremena, nego u tome da imamo previše obaveza i preokupacija.“

Uzmimo za primjer Renee, koja je Jehovin svjedok i majka petero djece. Ona se prisjeća: ”Kad su djeca bila mala, nije mi bilo lako spremiti ih na vrijeme za školu i kršćanske sastanke. Međutim, nisam imala problema s kašnjenjem. No sad kad su mi djeca odrasla, stekla sam lošu naviku kašnjenja.“ Imaš li i ti tu lošu naviku? Ako imaš, to se može promijeniti! Evo nekih savjeta o tome što možeš učiniti.

● RAZMIŠLJAJ O POSLJEDICAMA. Možda ti se čini da navika kašnjenja nije neki veliki problem. No razmisli o biblijskim riječima: ”Od mrtvih se muha ulje mirisno usmrdi i uzavre. Tako i malo ludosti pokvari ugled čovjeku znanom po mudrosti i časti“. Da, čak i ”malo ludosti“, kao što je pokazivanje neobzirnosti prema drugima, može narušiti ugled koji uživaš kod svog učitelja ili poslodavca.

Žena po imenu Marie priča kako je u vrijeme kad je išla na fakultet primijetila da neki studenti ”nisu obraćali pažnju na vrijeme“ te su često kasnili na predavanja. ”No ubrzo su morali promijeniti svoje navike“, prisjeća se ona. ”Imali smo dva profesora koji su jako držali do točnosti. Ako bi neki student zakasnio par minuta, zapisali bi da je izostao s nastave. Onaj tko je imao puno izostanaka nije mogao dobiti prolaznu ocjenu.“

Ako ti kašnjenje prijeđe u naviku, to može okaljati ugled koji uživaš kod svojih prijatelja i drugih ljudi. Joseph, čovjek srednjih godina, prisjeća se jednog sukršćanina kojeg je poznavao prije mnogo godina. Premda je taj čovjek bio cijenjen kao vješt učitelj, imao je jednu neugodnu manu. ”Uvijek je kasnio“, prisjeća se Joseph. ”Zaista, kasnio je u svakoj prilici! Da stvar bude gora, izgledalo je da ga uopće nije briga za to. Ljudi su zbijali šalu na račun njegovog kašnjenja.“ Jesu li i za tebe drugi počeli govoriti da uvijek kasniš? Ako je tako, moglo bi se dogoditi da zbog te navike počnu previđati tvoje dobre osobine.


Ïîñëåäœè èçìåíèî Admin äàíà 9/1/2009, 03:19. èçìåœåíî óêóïíî 1 ïóòà
Íàçàä íà âðõ Go down
http://ruzabela.wwooww.net
Admin
Admin
Admin
Admin


Áðî¼ ïîðóêà : 442
Age : 65
Ëîêàöè¼à : France
Registration date : 16.08.2008

Budi tocan! Empty
ÏîðóêàÍàñëîâ: Re: Budi tocan!   Budi tocan! Icon_minitime6/1/2009, 23:36

● RAZMIŠLJAJ O DRUGIMA. Nije pristojno kasniti. Kašnjenjem možeš dekoncentrirati druge i odavati dojam da si bahat. Objašnjavajući zašto tako mnogo uglednih poslovnih ljudi ima sklonost kasniti na sastanke, jedan je poslovni čovjek priznao: ”Mnogi od nas čine to naprosto zbog arogancije.“ Zlatno pravilo i postupaju s drugima onako kako bi željeli da se s njima postupa (Matej 7:12). Ne bi li tebe smetalo da moraš nekog čekati? Ako je tako, nemoj dozvoliti ni da drugi tebe čekaju.

● NAUČI MUDRO TROŠITI VRIJEME. Jesi li sklon odugovlačiti i obavljati sve na brzinu i u zadnji čas? Namećeš li si previše obaveza, nastojeći obaviti puno toga u vrlo kratkom vremenskom roku? U tom slučaju može ti koristiti primjena načela iz Propovjednika 3:1: ’Sve ima svoje vrijeme.‘ Budeš li dobro planirao svoje obaveze, vodeći računa o tome da sve obavljaš ’u svoje vrijeme‘, moći ćeš ih uredno izvršavati.

Najprije sastavi popis svega što trebaš obaviti. Zatim primijeni načelo zapisano u Filipljanima 1:10, naime, ’uvjeri se što su važnije stvari‘. To znači da trebaš dati prioritet onome što je uistinu važno. Koje poslove svakako moraš obaviti? Što možeš mirne duše odgoditi za neko drugo vrijeme? Na kraju, razmisli koliko ti vremena treba da obaviš sve što trebaš i kada to možeš učiniti. Budi realan i nemoj planirati previše obaveza, tako da ih moraš izvršavati na brzinu.

Žena po imenu Dorothy zahvalna je svojim roditeljima što su je naučili da bude točna. Ona kaže: ”Ako smo trebali doći na kršćanski sastanak u 19.30, mama bi nas počela spremati sat i 45 minuta ranije. Morali smo imati dovoljno vremena da večeramo, operemo suđe, obučemo se i odvezemo na sastanak. Naprosto smo stekli naviku dolaziti na vrijeme.“ Ponekad je dobro predvidjeti vrijeme i za neke neočekivane situacije. Dorothy se prisjeća: ”Nedavno sam trebala odvesti nekoliko osoba na sastanak. No na putu mi se probušila guma. Promijenila sam gumu i još uvijek sam na vrijeme došla po njih. Stvar je u tome da uvijek krenem dovoljno rano kako ne bih zakasnila čak ni u slučaju da imam kvar na automobilu ili uđem u prometnu gužvu.“


Radnik koji uvijek kasni može ostaviti loš dojam na poslodavca, a usto pokazuje i neobzirnost prema drugima


Dobro planiranje može ti pomoći da ne tratiš vrijeme
Íàçàä íà âðõ Go down
http://ruzabela.wwooww.net
 
Budi tocan!
Íàçàä íà âðõ 
Ñòðàíà 1 of 1

Permissions in this forum:Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó
PRIRODA NAS DRAGULJ :: ZDRAVLJE :: SLOGA&NESLOG&COVEK U OVOM VREMENU-
Ñêî÷è íà: